"Кредит під токсичні відходи“

Львівський дослідний нафтомаслозавод” взяв гроші в комерційних структур під заставу гудронів! 200 тисяч тонн токсичних відходів, які нині є на балансі “Львівського дослідного нафтомаслозаводу” можуть стати “нічийними”, себто перейти у власність місцевої громади. Власне такого розвитку подій побоюються деякі захисники довкілля у зв’язку з фінансовими труднощами підприємства та початком судової справи у Львівському господарському суді щодо визнання заводу банкрутом. Якщо їх побоювання стануть реальністю, Грибовицьку сільську раду ощасливлять 200 тисячами тонн кислих гудронів, себто майже по 100 тонн кожному грибовицькому ґазді...

Гудронна історія. Читати далі...

субота, 17 квітня 2010 р.

§ TURTLE NEWS: [WASTE] Сміття Грибовичів – біда, що вигідна чиновникам


Ситуація на сміттєзвалищі в Грибовичах вийшла з-під контролю. Міська та обласні влади неспроможні вирішити проблеми, які продукує це звалище.
Напередодні свят на сміттєзвалищі у Грибовичах перевернувся та ледь не потонув у смітті трактор, пошкодивши систему дегазації… І це лише один штрих до того, що відбувається у Грибовичах – упродовж багатьох років сторінки львівських газет та стрічки інформагентств рясніють величезною кількістю повідомлень про надзвичайні ситуації на сміттєзвалищі. Піднявся рівень фільтратів, стався витік гудронів, сміття знову насипають на рекультивовані площі, мешканці Грибовичів перекрили дорогу…
Міська та обласна влади заплутались у тіньових схемах та ігнорують проблему. Більше того ні місто, ні область не мають ні фінансів, ні засобів для її вирішення.

Дурні чи злодії

Довести безсилля влади доволі легко. Чому сміттєзвалище вже стільки років створює проблеми? У владі сидять дурні, які не вміють їх вирішити? Чи, можливо, злодії, які хочуть на цьому нажитися?
Судіть самі: полігон захоронення твердих побутових відходів заснований 1956 року, і за час його існування сюди було вивезено понад 50 млн куб. м сміття, розміщених на 40 га. Уявляєте розмір нашого з вами менінгіту? Якщо ні – допоможу.
навалено у 5 разів більше.
Довідка.

За офіційними даними це найбільше звалище в Україні, а, можливо, не лише в Україні. Для прикладу, найбільшим звалищем у світі вважалася нещодавно закрита сміттярня Нью-Йорка, де гори наваленого непотребу сягали 70 метрів у висоту. На нашому рідному звалищі вже є терикони заввишки 65 метрів.
У Росії одними з найбільших звалищ вважаються «Кучино» в Московській області, «Софрони» в Пермі, міський полігон м. Томська, звалище «Широкорєчная» в Свердловській області, полігон в м. Челябінську, на яких накопичено понад 10 млн т побутових та промислових відходів.
На сміттєзвалищі у Грибовичах

Будемо порівнювати бюджети Нью-Йорка, Московської області та наші обласний і міський бюджети? А мешканцям Грибовичів та Мелехова, знову обіцяють, що всі їх проблеми найближчим часом будуть вирішені.
Людей дурять, що їхні проблеми будуть вирішені? Якщо так, то це злочин. Якщо ж чиновники, дійсно, в це вірять, то вони, м'яко кажучи, немудрі.
У Мумбаї, де навколо звалища мешкає 400 тис. мешканців, тільки на боротьбу з неприємним запахом зі звалища виділяють неймовірні суми. Там гори сміття оприскують дезодорантом Sanil Supreme з приємним ароматом трав!
У нас звалище знаходиться практично в межах міста, в якому проживає понад 700 тис. мешканців. Але нашій владі, певно, поки що не пахне?
«Ньюсуік» писав: «Америка потопає у смітті», і у США Агенцією захисту навколишнього середовища була розроблена загальнодержавна програма, виконання якої дозволило збільшити рівень утилізації відходів з 10 до 25%! Без державної підтримки це неможливо було реалізувати. А 1992 року на конференції в Ріо-де-Жанейро проблема твердих відходів була визнана однією з тих, що гальмують стійкий розвиток світового господарства!
Довідка.

У другій половині 80-х років у світі розпочалася так звана сміттєва криза. Журнал

Ще п'ять років тому губернатор Олійник казав: «Лише щоб зупинити витоки, треба близько 400 тисяч гривень. Сесія має виділити 250 тисяч гривень... У нас джентльменська угода з містом – ЛОДА займається гудронами, місто – фільтратами. Рахунок триває на дні, люди мені повірили».
Де зараз той Олійник? А гудрони, фільтрати і нині на місці...


Примарні мільйони на смітті

Визнати своє безсилля міським та обласним чиновникам, певно, заважає золотий туман, що стелиться над сміттєзвалищем. Вони вірять, що на смітті можна багато заробити, а долі людей, які гинуть через екологічне лихо, їм «по-барабану».
Заробляти, дійсно, можна, тільки от черги величезних корпорацій, та ще й з мішком «відкатних», щось не видно.
Візьмемо газ, який можна відбирати на сміттєзвалищі. Газоємкість сміттєзвалища оцінюється у 700 млн метрів кубічних біогазу і зараз його видобуванням, в рамках Кіотского протоколу, займається ТзОВ «Гафса», але, судячи із судових позовів міської ради до цієї фірми, із цим видобутком є якісь проблеми.
Партнер і співзасновник ТзОВ «Гафса» Ігор Ковальчук казав під час одного з інтерв'ю: «Повної рекультивації за умовами договору ми робити не зобов'язані. У нас є гроші на часткову рекультивацію – на перекриття 30% обсягу звалища. Інвестора це задовольняє, аби відібрати біогаз. Але щоб повністю рекультивувати звалище, того недостатньо. Якщо міська влада побачить, що ми добре виконуємо свої обов'язки із дегазації, то, можливо, ми будемо виконавцем робіт із цілковитої рекультивації за кошти з міського бюджету».
Все, що забажаєте, – але за ваші гроші!
Просвічує золоте дно і в озерах з кислими гудронами.
Довідка.

Кислий гудрон – смолоподібна високов'язка речовина, яка містить різноманітні органічні з'єднання, сірчану кислоту та воду. Навколишньому середовищу насамперед загрожує кислота, яка потрапляє у повітря, забруднює воду та землю.
У США кислий гудрон – друга за важливістю (після сірки) сировина у виробництві сірчаної кислоти. Переробляють його за рахунок високотемпературного розщеплення.
У Росії винайшли дешевший та ефективніший спосіб переробки гудронів. Вчені з НДІ Новгородського державного університету імені Н.І.Лобачевского під керівництвом доктора хімічних наук, професора Аркадія Зоріна винайшли нову технологію, суть якої полягає у наступному: органічна частина відходів підлягає впливу тонкоплівчастого крекінґу, з одночасним утворенням рідкого палива та коксу; неорганічна складова – сірчана кислота – переробляється в гіпс; крекінґ відбувається в оригінальному реакторі, вільний від сірчаної кислоти гудрон зневоднюється, частина підготованого у такий спосіб гудрону подається в реактор, де і відбувається крекінґ.
Рідке паливо має чималий попит, кокс – служить сировиною для виробництва високоякісного активованого вугілля, електродів та інших графітових матеріалів.
Стабілізоване рідке паливо можна використовувати за прямим призначанням чи змішувати з частиною нейтралізованих гудронів для отримання мазуту марки М-100.
За цією технологією з 1000 кг кислих гудронів по новій технології можна отримати:
  • 600 кг рідкого палива;
  • 110 кг коксу;
  • 60 кг газоподібних вуглеводів;
  • 230 кг гіпсу.
Із 600 кг рідкого палива при змішуванні з очищеним гудроном можна отримати до 1400–1500 кг мазуту марки М-100.

На нашому величезному смітнику зберігається, за різними даними, від 200 до 500 тис. тонн кислих гудронів. Шалені гроші! Вартість самих тільки гудронів оцінюється у декілька мільйонів гривень.
І знову ж таки немає бажаючих…
Немає? Напевно, все з тієї самої причини. Солідні іноземні компанії, якщо й прийдуть сюди, то, однозначно, наші чиновники з того нічого не матимуть. А так прийде сумнівна фірма, яка буде відмивати гроші, а не виконувати належну роботу.
Перший заступник міського голови Львова Олег Синютка, коментуючи невдалий конкурс на право утилізації міських відходів, який компанії, що являються світовими лідерами утилізації проігнорували, заявив: «Ми розуміємо, що переробка твердих побутових відходів і комплексна рекультивація потребує значних капіталовкладень, і таких компаній у світі є одиниці».
Ото ж бо й воно. Звалищ багато, а компаній, які можуть впоратися з техногенною катастрофою таких масштабів, – одиниці і вони звикли до цивілізованих методів роботи, якими наша мерія не особливо переймається.
До речі, з тими гудронами взагалі анекдотична ситуація. Вони належать ВАТ «Львівський дослідний маслозавод», на якому триває процедура санації. Наразі гудрони перебувають у заставі Запорізького банку.

21 липня сміттєзвалище закриють?

Насправді, Грибовицьке сміттєзвалище настільки серйозна проблема, яку Львівщина самостійно вирішити навряд чи зможе. Про це постійно кричать експерти, проте замовчує влада.
Не зможе з двох причин. Перша – представники львівської влади не здатні якісно виконувати свої обов'язки. Не вірите – візьміть за приклад стадіон до «Євро-2012», який місто будувало так, що ледь Львів не втратив права проводити матчі єврочемпіонату. Квітники та лавочки на площі Ринок ставити ми це вміємо, це наш рівень, а серйозні об'єкти – тяжко.
Друга причина – катастрофу такого масштабу (а йдеться про проблему рівня аварії на Чорнобильській АЕС) здатні потягнути лише на загальнодержавному рівні.
«Найгірше те, що ще років п'ять назад була підписана чотиристороння угода, – розповідає ЗІКу депутат Жовківської районної ради Ігор Максимів. – Її з тодішніми мером Львова, головою Львівської ОДА та облради підписував я, ще будучи головою райради. Ще тоді сміттєзвалище мали закрити, але умов угоди так і не виконали».
На сьогодні чаша терпіння переповнена, і депутати Жовківської райради готові прийняти рішення про закриття з 21 липня Грибовицького полігону. Назавжди!

Довідка.

Ще 2005 року голова земельної комісії Грибовицької сільської ради Іван Лісович казав: «За останні три місяці у селі Грибовичах померло 36 осіб і народилося лише 7. Районна лікарня і лікарня у м. Дубляни не дає нам даних щодо захворюваності наших мешканців. За нашими спостереженнями, в основному, мешканці хворіють на онкологічні захворювання, на горло та бронхи. У нас кожна вагітна жінка з перших днів і до кінця вагітності лежить на підтриманні».
Ще раніше, у 1992 року, проаналізовано стан онкопатії серед населення Грибовичів, Дублян. При цьому виявили у них удвічі-вчетверо вищу захворюваність на рак різних органів, ніж у мешканців інших районів області.
Санстанція визнала воду у колодязях Малехова непридатною для пиття.
Із роками краще не стало.

Інвестиції в життя

Із таненням снігу проблема з навколишнім середовищем біля сміттєзвалища загострюється, каже заступник голови комісії з питань планування території Львівської облради Богдан Кук, оскільки очисних споруд немає і небезпечні відходи потрапляють у ґрунтові води. І щороку ця ситуація погіршується.
Щоб врятувати ситуацію потрібно визнати Грибовицьке звалище з прилеглими до нього населеними пунктами зоною надзвичайної екологічної ситуації.
Також, за словами депутата, актуальним залишається пошук інвестора. «Не можна всі проблеми вирішувати виключно за кошти держбюджету, потрібні нові підходи. Тому нам не треба боятися інвесторів з Австрії та Німеччини, які хочуть вкладати кошти у переробку побутових відходів»
Проте наша влада дуже не хоче оголошувати Грибовицьке сміттєзвалище зоною надзвичайної екологічної ситуації прикриваючись туристичними атракціями області та «Євро-2012». Щодо потужного іноземного інвестора, то його до наших тіньових правил гри і танком не притягнеш (пошук інвестора на будівництво стадіону до «Євро-2012» чергове тому підтвердження.

Довідка.

Закон «Про зону надзвичайної екологічної ситуації» передбачає, що зона надзвичайних екологічних ситуацій – це окрема місцевість України, на якій виникла надзвичайна екологічна ситуація; надзвичайна екологічна ситуація – це надзвичайна ситуація, при якій на окремій місцевості сталися негативні зміни в навколишньому природному середовищі, що потребують застосування надзвичайних заходів з боку держави; негативні зміни в навколишньому природному середовищі – це втрата, виснаження чи знищення окремих природних комплексів та ресурсів внаслідок надмірного забруднення навколишнього природного середовища, руйнівного впливу стихійних сил природи та інших факторів, що обмежують або виключають можливість життєдіяльності людини та провадження господарської діяльності в цих умовах.
Згідно зі ст. 5 Закону підставами для оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації є:
  • значне перевищення гранично допустимих норм показників якості навколишнього природного середовища, визначених законодавством;
  • виникнення реальної загрози життю та здоров'ю великої кількості людей або заподіяння значної матеріальної шкоди юридичним, фізичним особам чи навколишньому природному середовищу внаслідок надмірного забруднення навколишнього природного середовища, руйнівного впливу стихійних сил природи чи інших факторів;
  • негативні зміни, що сталися в навколишньому природному середовищі на значній території і які неможливо усунути без застосування надзвичайних заходів з боку держави;
  • негативні зміни, що сталися в навколишньому природному середовищі, які суттєво обмежують або виключають можливість проживання населення і провадження господарської діяльності на відповідній території;
  • значне збільшення рівня захворюваності населення внаслідок негативних змін у навколишньому природному середовищі.

Що означає запровадження зони надзвичайної екологічної ситуації для людей? Паралельно з пошуком коштів на ліквідацію неподобства, держава повинна відселити людей з місць, небезпечних для їх проживання, з обов'язковим наданням їм житлових приміщень для постійного або тимчасового проживання. Якщо ж з'ясується, що житло стоїть на території, яка довший час буде непридатною для проживання, господарі цього житла зможуть придбати інші будинки чи квартири будь-де в Україні.
Потерпілим, які залишаться на попередньому місці проживання, надається щомісячно грошова допомога не менше: 50% мінімальної заробітної плати на кожну особу. Пенсіонери отримують 50% мінімального розміру пенсії за віком для пенсіонерів усіх категорій
Тобто, йдеться про серозні інвестиції в людське життя. Проте всі ці виплати – копійки порівняно з грошима, які держава може втратити, якщо Грибовицьке сміттєзвалище «вибухне» на повну потужність – відселяти доведеться не тільки мешканців Грибовичів та прилеглих сіл, але й Львів.

Немає коментарів: