"Кредит під токсичні відходи“

Львівський дослідний нафтомаслозавод” взяв гроші в комерційних структур під заставу гудронів! 200 тисяч тонн токсичних відходів, які нині є на балансі “Львівського дослідного нафтомаслозаводу” можуть стати “нічийними”, себто перейти у власність місцевої громади. Власне такого розвитку подій побоюються деякі захисники довкілля у зв’язку з фінансовими труднощами підприємства та початком судової справи у Львівському господарському суді щодо визнання заводу банкрутом. Якщо їх побоювання стануть реальністю, Грибовицьку сільську раду ощасливлять 200 тисячами тонн кислих гудронів, себто майже по 100 тонн кожному грибовицькому ґазді...

Гудронна історія. Читати далі...

вівторок, 20 жовтня 2009 р.

§ TURTLE NEWS: [WASTE] Наші гудрони труїтимуть інших?

Пригоди токсичних відходів на Львівщині тривають. Зрештою, нічого дивного у цьому немає. Адже "бізнес" не сліпий і розуміє — ВАТ "Львівський дослідний нафтомаслозавод" — шматок доволі ласий: тут не лише основні засоби підприємства, обладнання та будівлі але й неабиякий шматок землі в туристичному Львові. усе аж проситься до рук бізнесменів... аби лише не гудрони, що псують мальовничу картинку майбутніх надприбутків. Тож, очевидно, гудронів треба позбутися, причому що швидше, то краще, а ще краще — не просто швидко, а блискавично. Тоді громада, мабуть, не запитає: "Агов, хлопці, а куди ви їх, власне, везете?" І зовсім не тому запитають, що токсичних відходів шкода, просто тому, що там, куди їх везуть, теж живуть люди...

Куди саме їх вивезуть, нас мало б хвилювати найменше?

У п'ятницю Львів облетіла звістка про те, що на озері з гудронами вже порається якась фірма. Цю інформацію підтвердив і депутат Грибовицької сільської ради Марко Шпікула: "Я виїхав на місце події і побачив двох чоловіків у гумових чоботах і рукавицях. Люди черпали токсичні відходи другого класу небезпеки відрами. Поряд стояла стотонна цистерна і потужний насос", — розповідає депутат сільради Грибовичів.

Аби з'ясувати, що це за люди і що вони робитимуть із токсичними відходами, "Ратуша" відразу ж звернулася до виконавчого директора ВАТ "Львівський дослідний нафтомаслозавод" Миколи Зайця із запитанням: "Хто і куди вивозять гудрони, як їх перероблятимуть та й, зрештою, чи безпечно це буде для довкілля?" На це запитання Микола Заєць відповів просто: „Гудрони вивезуть. Угорщина вивезла свої гудрони в Україну. Яка вам різниця, куди їх і хто забере? Основне, аби вони не були на території Львівської області. Інакше з тими людьми, що хочуть їх переробляти, розмови не буде. Основне, щоб вони забрали, щоби не було жодних питань до екології. Куди саме їх вивезуть, нас мало б хвилювати найменше. У нас питання, щоб їх брали та вивозили", — впевнений посадовець.

Цікаво, що за переконанням пана Зайця, такі гудрони ще ніхто не переробив: "Та хочуть їх десь переробляти, кажуть, що з них можна ще щось зробити. Якщо вони мають такі технології, нехай переробляють. Наскільки нам відомо, в світі їх ніхто не переробив. Українці хочуть на тому заробити. Нехай заробляють. Але за межами Львівської області. Люди добрі, заробляйте, де хочете, хіба не в нас. Основне, щоб їх вивезли".

Загалом, цікава позиція: вивезти за межі області", та й кінці в воду. Таким чином, цінні землі ВАТ "Львівський дослідний нафтомаслозавод" можна буде використовувати для розбудови готелів  до „Євро-2012" та офісних приміщень. Куди повезуть гудрони, і що з ними трапиться, вже нікого не цікавить. Тож, цілком можливо, що токсичні відходи тихенько закатуватимуть в асфальт у якомусь віддаленому куточку України, де про гудрони ніхто не знатиме. Так, наче, в тих віддалених селах не ростуть чиїсь діти...

Львівським природоохоронним службам про вивезення гудронів не сказали і дозволу не питали

"Будь-яке поводження з небезпечними відходами слід погоджувати з державним управлінням охорони навколишнього природного середовища", — розповідає перший заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища Степан Татух. За його словами, таких погоджень у фірми, що вже нині проводить "бурхливу діяльність" на озері з гудронами НЕМАЄ. "Відповідно будуть вжиті заходи стосовно несанкціонованого відбору гудронів фірмою "Зірка", — стверджує Степан Татух.

За його словами, якщо все робити відповідно до чинного законодавства, фірма має спершу розробити проект переміщення гудронів у ємності. Цей проект має пройти екологічну експертизу. Далі слід підготувати відповідний майданчик, враховуючи вимоги екологічної безпеки при відборі. Окрім того, перш ніж перевозити небезпечні відходи, потрібно отримати дозвіл на транспортування. Якщо транспортування відбувається в межах Львівської області, дозвіл має бути від Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області. Якщо ж транспортуватимуть за межі області, тоді підприємство має отримати такий дозвіл від Мінприроди.

"На мою думку, вони не мають жодного документа, бо ми не видавали жодного. І коли б їм якісь документи видали в Мінприроди,, вони б нас проінформували як територіальний орган. Це, напевно, можна вважати самодіяльністю", — стверджує пан Татух.

Нині діяльність МПП "Зірка" перевіряє державна екологічна інспекція.

Натомість, іншу точку зору має начальник Головного управління промисловості та розвитку інфра­структури Львівської ОДА Олег Немчінов. Адже за його словами, все відбувається в межах закону, і гудрони без погоджень ніхто не вивозить: "Станом на 13 жовтня ніхто гудрони не вивозив. На майданчику, насамперед, працівники підприємства чистять озеро від бруду, яке є зверху. Вони витягають залишки тварин, різноманітне сміття", — розповідає він і додає, що всі документи і ліцензії, які необхідні для роботи з гудронами, вже надали Грибовицькій сільській раді, зокрема сільському голові Ігорю Пителю. Натомість, щодо майбутнього гудронів Олег Немчінов стверджує: "Нафтомаслозавод знайшов ліквідний шлях для погашення заборгованості, вони вчиняють всі дії, аби погасити заборгованість і виконати неодноразові приписи сільської та обласної ради з утилізації цих гудронів, тобто вивезення їх за територію. Зрештою, вони не знають, що з ними робитиме підприємство. У Львівському дос­лідному нафтомаслозаводі говорять про те, що їхній підрядник володіє всіма необхідними ліцензіями і на відбір, і на транспортування. Що відбуватиметься далі з цими гудронами, вони не знають. Це поза межами їхньої компетенції", — стверджує він.

Журналіст "Ратуші" звернулась і до сільського голови Грибовичів Ігоря Пителя, сподіваючись віднайти оті вже практично легендарні "дозволи і ліцензії", однак і там їх не бачили. "Досі дозволів ми не бачили. Нам пообіцяли привезти їх у четвер", — повідомив сільський голова. 

Наталя ГОРБАНЬ, газета «Ратуша» 
 Еко.portal.lviv.ua 

Немає коментарів: